‘Cumhuriyet vurgusu ve Devrimlere bağlılık yok’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “milli ve manevi değerler” merkezinde hazırladığı “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adlı öğretim izlencesine tepkiler sürüyor. Eğitim-İş dava süreci için hazırlıklarını sürdürürken her ders için değerlendirme raporu hazırlıyor. Eğitim-İş Sendikası Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Dilek Gözütok 1, 2 ve 3. sınıf hayat bilgisi dersi için hazırladığı değerlendirme raporunda; 2005’e kadar dersin eğitim bilimlerinin farklı uzmanlık alanlarından kişilerce yapıldığını belirtti. Gözütok, “Programlardan Cumhuriyet ilkeleri, ulusal değerler çıkarılmış, çoğu kez hazırlayanların adları bile açıklanmamış, programlar dava konusu olmuş, 2005 Hayat Bilgisi programı iptal edilmiştir. 2024 metnini hazırlayanların da adları açıklanmamıştır. Onaylayan Talim ve Terbiye Kurulu üyelerinin ve milli eğitim bakanının imam hatip kökenli olduğu bilinmektedir” ifadelerini kullandı.

‘DİNİ DEĞERLER KONDU’

  • Ancak üç sınıfta da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ekim ayında kutlanıyor.
  • Hiçbir programda olmayan mevlit kandili, miraç kandili, regaip kandili, berat kandili, aşure günü kutlanarak manevi değerlerin geliştirileceği belirtiliyor.
  • Başlığında ‘Cumhuriyet’ sözcüğünü içermeyen, eğitim yerine maarif, bilinçli tüketim yerine tasarruf gibi Arapça sözcükleri ile ders programı Türkçe dil kurallarına uygun değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir